7 knižných tipov, ktoré vám pomôžu osláviť mesiac knihy

napísal -ivka-21.03.2017

Marec so sebou neprináša iba krásne počasie a akúsi úľavu po dlhej a krutej zime. Marec je predovšetkým mesiacom, počas ktorého tradične oslavujeme knihy a čítanie.

Viem, ako študenti si poviete tradičné "čítam dosť!". Povedzme si však pravdu, Atkinsova fyzikálna chémia zväzky 1 až 4 nepatria medzi čítanie pre pokoj na duši a ľahký spánok. Hoci nám to štúdium na plný úväzok často nedovoľuje, mali by sme si v marci nájsť čas pre pár stránok z beletrie, ktorá nás teší.

Pre prípad, že vaša knižnica sa prehýba pod kopami stokrát prečítaných kúskov, prinášame vám inšpiráciu – výber z toho najlepšieho, čo aktuálne ponúkajú slovenské kníhkupectvá.

img

1. Viola S. Fischerová, V. H. Tóthová - Mengeleho dievča

Tento príbeh patrí medzi tie, ktoré sa nečítajú ľahko, hoci aj také píše život... Príbeh z obdobia druhej svetovej vojny o mladej žene, ktorá prežila štyri koncentračné tábory, no nakoniec sa jej podarilo utiecť nacistom. Ďalším generáciám rozpráva svoj príbeh sily a odvahy.

2. J. Karika – Trhlina

Slovenský autor, ktorý najmä v poslednej dobe zaujal čoraz viac čitateľov, spracoval výpovede skutočných svedkov doplnené o vlastný prieskum do knihy, ktorá pojednáva o tragických a záhadných zmiznutiach ľudí v pohorí Tribeč. Pokiaľ sa vám podarilo prelúskať niektorú z jeho príjemných menších knižiek plných napätia Strach či Tma, určite viete, že sa máte na čo tešiť!

3. George R. R. Martin – Rytier siedmych kráľovstiev

Príbeh obyčajných rytierov, hrdinov a ich panošov vás zavedie do ríše siedmych kráľovstiev sto rokov pred udalosťami, ktoré popisuje knižná séria Hra o tróny. Pokiaľ aj vy patríte medzi fanúšikov tohto svojrázneho spisovateľa – génia, smelo sa ponorte hlbšie do tajomstiev jeho sveta!

4. Jo Nesbo – Smäd

Kriminálna séria, ktorá si dodnes získala mnoho verných čitateľov, sa rozrástla o ďalší kúsok - vyšetrovateľ na dôchodku, Harry Hole, tentoraz čelí kontroverznému prípadu vrážd, ktoré nápadne pripomínajú dielo vampiristu – polícia nachádza telá bez krvi s dierou v krku po železnom chrupe.

img

5. Justin Cronin – Mesto zrkadiel

Záverečný diel trilógie zobrazujúcej postapokalyptický svet, ktorý je následkom nevydareného experimentu- svet požiera záhadná „infekcia“. Pokiaľ chcete vedieť viac, nenechajte si ujsť prvé dve časti výborne hodnotenej trilógie – Priechod a Dvanástka.

6. W.B. Cameron – Psia duša

Román je láskavým a dojímavým príbehom o putovaní duše počas niekoľkých životov s cieľom nájsť svoj účel a miesto vo svete. Milovníci psíkov a šteniatok – tento román sa dočkal aj filmového spracovania!

7. J. K. Rowling – Fantastické zvery a ich výskyt

Pokiaľ patríte medzi fanúšikov ságy o mladom čarodejníkovi, asi vám netreba pripomínať, že sme sa nedávno dočkali aj ôsmej časti populárnej knižnej série. Ak ešte ani jednu z týchto knižiek nevlastníte, šup do kníhkupectva, toto si predsa nenecháte ujsť!

Dúfam, že sme vás, milí knihomoli, predchádzajúcim výberom príjemne navnadili a na počesť sviatku všetkých kníh sa rozhodnete stráviť nejeden večer s hrnčekom teplého čaju alebo kávy pri vyvolenej knižke. Fyzikálna chémia aj ostatné povinnosti na vás – ako vždy – predsa počkajú!