Krátke filmy – keď človek nestíha

napísal -xyz-23.6.2016

V nasledujúcich riadkoch vám predstavím 5 krátkych filmov, ktoré sa nezameriavajú na rozťahaný dej a nič neriešiace dialógy, ale snažia sa divákovi podať koncentrovanú dávku pocitov a vryť mu hlavnú myšlienku hlboko do pamäte v čo najkratšej možnej dobe. Viaceré z týchto filmov získali rôzne ocenenia z prestížnych festivalov a to objektívne svedčí o ich kvalite. Každý jeden z týchto filmov pritom pohodlne nájdete bezplatne na youtube. Poďme teda na výber piatich filmov, ktoré vám skrátia dlhú chvíľu a prinútia vás uvažovať o živote i dlho po odohraní poslednej scény.

Päť klenotov krátkych filmov

img

Multiple Choice (2009) 5min
Poznáte ten vtip o študentoch, ktorí zaspali na skúšku a tak zaklamú profesorovi, že po ceste do školy mali defekt? Ak nie, záver tohto filmu vás určite pobaví. Ak tento vtip náhodou poznáte, nebojte sa. Z filmu nebudete sklamaný, lebo i ja som vtip poznal a od začiatku som vedel, kam film smeruje. Ale do akej miery boli študenti vynaliezaví a na čo všetko sa podujali, to ma veru prekvapilo a rozosmialo. Rozhodne odporúčam!
Two & Two (2011) 8min
Predstavte si Orwellovský svet, v ktorom neplatia ani tie najzákladnejšie poznatky. S každým režimom prichádza nová a tá jediná správna pravda. Čo ak sa ale niekto postaví na odpor a zostáva verný svojim ideálom? Ako s nim tí, ktorí sú pri moci, naložia? V tomto krátkom filme sa dostávame do školy, kde nový učiteľ prichádza s novou verziou matematiky. Niektoré deti to bez reptania akceptujú, niektoré zo strachu z učiteľa mlčky súhlasia. A potom je tu on. Nepoučiteľný, vzdorovitý. Vďaka jeho odporu na konci rozoznávame štvrtý typ človeka. Ten, ktorý sa pod ťarchou režimu prispôsobí, avšak vnútorne zostáva verný tomu, čomu verí. Nechávam na každom z vás, aby si po zhliadnutí filmu sám spravil úsudok, no ja tento film považujem za grandióznu karikatúru súčasného chorého sveta, v ktorom pravda je lož a lož je pravda.
The Most Beautiful Thing (2012) 11min
Do kategórie krátkych romantických filmov spadá veru veľa filmov. Bolo ťažké vybrať jeden, ktorý by v sebe zahŕňal všetky aspekty, ktoré na romantických filmoch oceňujem. Najbližšie k tomu je práve toto dielo, ktoré je časovo najdlhším z celého zoznamu a zo života vám uberie viac než 10 minút. Ale mne to za to stálo. Hlavný hrdina je u žien outsiderom a keď už sa odhodlá jednu osloviť, tá predstiera, že je hluchá. Ibaže by to nepredstierala. Dojemný príbeh o sympatiách dvoch jedincov vytlačených mimo kolektív zobrazujúci ako absurdity zamilovanosti, tak i prejavy veľkej odvahy excelentne dokumentuje silu lásky. Keď už nič na svete nedáva zmysel, je to láska, ktorá je odpoveďou. Pomyselným svetlom v temnote duše. Viem, že mnohí nebudú s týmto výberom súhlasiť a nájdu i sto lepších krátkych filmov o láske, nehádam sa. No mne tento kúsok učaroval najväčšmi.
img One-Minute Time Machine (2014) 6min
Ďalší zo série komicky ladených filmov, tentokrát však s nádychom sci-fi. Každý určite raz za svoj život sníval o cestovaní v čase. Kam všade by ste šli, čo všetko by ste videli a zažili. Ale čo keď máte možnosť cestovať v čase len jednu minútu dozadu? I napriek tejto limitácii je možností neúrekom. Nás hlavný hrdina vyberá tú najprirodzenejšiu. Urobiť čo najlepší prvý dojem na ženu! Jeho márne pokusy spúšťajú lavínu smiechu až do momentu, kým si neuvedomí, aká je cena za cestovanie v čase. A potom ďalšia lavína smiechu.
The Answers (2015) 8min
9gaggerom nemusím tento film bližšie predstavovať. Začiatkom roka 2016 sa prehnal sociálnymi sieťami ako víchor a získal si mnoho fanúšikov. Tento film o odpovediach je vtipný i sentimentálny, akčný i romantický. Hlavný hrdina zomiera a pred smrťou má právo dostať pravdivú odpoveď na akúkoľvek otázku týkajúcu sa svojho života. Od pravdy o krádeži jeho obľúbeného bicykla až po tú preňho najdokonalejšiu ženu na svete. Začína lepšie spoznávať seba samého i svoje okolie. Rekapituluje svoje úspechy a zlyhania. Všetko ale vedie k jedinej otázke. Je toto naozaj koniec?