Kalkulačky ako motory pre študentské mozgy. Aký výkonný model vlastníte?

napísal -filip-13.04.2017

Autá majú vlastný život, vlastné rebríčky, vlastné hodnotenia, rovnako ako oblečenie a iné veci bežnej potreby. Tak som si povedal, prečo nevzdať poctu kalkulačkám a vybrať tri (azda) najpoužívanejšie kalkulačky na našej fakulte. Začnem z ostra, tou, ktorá je (nie len) môjmu srdcu najbližšia.

img

Casio fx-82MS. (3 hviezdičky z 5): Škoda Fabia medzi kalkulačkami

Pri využití paralely s autami je táto kalkulačka niečo ako Škoda Fabia. Vidíte ju všade, cenovo je dostupná, je obľúbená a typovo aj dosť stará. Keďže mnohí z nás tento stroj používajú od základnej školy, ruka v ruke s vekom idú aj funkcie.

Kalkulačka má štandardné funkcie ako sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie (pri menovaní týchto exkluzívnych funkcií vám vyletujú asi oči z jamiek). Bonusom sú funkcie vedeckej kalkulačky, napr. mocniny, logaritmy, goniometrické funkcie atď.

Samotný dizajn kalkulačky ničím nejak extra neočarí, ale poslúži ako skvelý antistresový prostriedok. Kalkulačka totiž prežije priemerný hod o stenu z dôvodu červených hviezdičiek v moodle, pri dopĺňaní hodnôt.

Napriek všetkému ide o vhodný doplnok, ktorý prežije takmer všetko a ak vás neočarí jej krásne sivomodroškaredé telo, tak sa predáva aj model fx-82SX PLUS, ktorá má podobné funkcie, ale je dostať v nádhernom tyrkysovom prevedení. Táto správa poteší hlavne nežnejšie pohlavie, pretože podobne ako pri výbere auta aj tu je farba pre ženu jediný a určujúci parameter.

img

Casio fx-991ES PLUS. (4,5 hviezdičiek z 5): Vytuningovaná na štýl Audi

Tento model sa medzi kalkulačkami vyníma ako Audi medzi vozidlami. Ide o stroj, na ktorý "naškrabe" študent peniaze. V porovnaní s fx-82MS a (s uvážením cien piva) sa k tejto kalkulačke dostane menej študentov.

Keďže tento stroj obsahuje aj funkcie ako derivácie a integrály, skôr či neskôr sa k nej dostane každý študent. Čo sa vyhotovenia týka, kalkulačka je skvelý módny doplnok modrostrieborným telom a modrým telom.

Model je o isté gramy ľahší oproti predošlej kalkulačke, má krajšie číslice a dá sa aj pekne vyzdobiť nálepkami (“tuning sociek“).

Jej nevýhodou oproti fx-82MS je asi jej pevnosť. Tú som vzhľadom k jej cene netestoval, ale nemyslím si, že by prežila to, čo jej staršia sestra. Predsa len, aj šofér by radšej rozbil Škodu ako Audi.

img

Sharp EL-W531. (3 hviezdičky z 5): ľudová ako Volkswagen Golf sám

Sharp EL-W531 som vybral preto, aby som neopisoval len značku Casio, ale aj preto, lebo ju nemám rád. Skúsenosť s ňou je totiž taká, že v samej podstate ponúka len to, čo Casio fx-82MS, pričom je ľahšia a teda by sa dalo povedať, že aj menej pevná.

Ponúka všetky pre študenta potrebné funkcie, ale ovládanie je menej "userfriendly", ako pri predošlých modeloch. Samozrejme, EL-W531 má aj lepšie verzie, ktoré obsahujú funkcie, ktoré ponúkne aj 991ES PLUS, ale Casio je predsa len Casio.

V paralelnom svete by som ju prirovnal k takému menej podarenému Volkswagenu Golf. Vidíte ju všade, tínedžeri ju chcú, ale ak ju máte, tak si vravíte, že za rovnaký peniaz sa nájde aj niečo lepšie.

Celé hodnotenie top 3 študentských kalkulačiek je založené len na mojom subjektívnom názore, nemusí sa zhodovať so všetkými užívateľmi kalkulačiek a článok ako taký vznikol preto, aby viac- menej odľahčil ťažký deň. Prečo napríklad čítať o vojnách, športe, finančnej situácii, keď nás môže zaujať i obyčajná kalkulačka.