Bleskový návod ako prežiť v čiernej diere

napísal -anička-03.04.2017

Čierna diera je priepasť v časopriestore. Je taká hlboká a jej steny sú tak strmé, že všetko, čo do nej spadne, sa už nevráti späť. Neunikne z nej ani svetlo a pád do nej by nebol príjemný zážitok. Svetlo nedokáže opustiť čiernu dieru, pretože jej gravitácia je väčšia ako jeho úniková rýchlosť. Hranica, za ktorou už niet šance na záchranu, sa nazýva „horizont udalosti“. Keď sa dostanete do jej tesnej blízkosti, budete po špirále padať do jej útrob.

Nebezpečenstvo pre vesmírneho cestovateľa

Ak by nešťastný astronaut padal nohami do čiernej diery, čo mu samozrejme neprajem, potom by boli jeho nohy priťahované viac ako hlava. Hlava by cítila menšiu gravitáciu, čo by spôsobilo prudké natiahnutie tela, až by bol napokon roztrhnutý slapovými silami.

Ak by sa k tomu pridala rotácia, čierna diera by z astronauta spravila špagetu. Ide o tzv. špagetizáciu. Počas celého pádu by sa jeho priateľom zdalo, že padá večne. Akoby sa približoval k horizontu udalosti, ktorý zdanlivo nikdy nedosiahne.

img

Ako prežiť?

Ak by sme chceli prežiť v okolí čiernej diery museli by sme odolávať jej extrémne silnej gravitácií. Jediná možnosť je nasadiť si olovený záchranný prstenec. Gravitácia prstenca by priťahovala naše telo v páse, čím by pôsobila proti naťahujúcej sile čiernej diery. Zachránil by náš život, no bol by veľmi ťažký a hustý. Mal by podobu tenkého disku, veľkého asi ako Saturnové prstence s hmotnosťou asteroidu.

Uniknutie

Jediným spôsobom ako uniknúť z čiernej diery je vo forme Hawkingovho žiarenia. Hawking ukázal, že čierne diery nie sú celkom čierne, ale v dôsledku kvantových javov vyžarujú častice. Energia čiernej diery neustále vytvára páry častíc a antičastíc. Ak sa nachádzajú v blízkosti horizontu udalostí, niekedy môže jedna častica uniknúť a druhá spadne do čiernej diery. To vyzerá akoby čierna diera vyžarovala častice, nazývanie aj Hawkingovo žiarenie. Toto uniknuté žiarenie spôsobuje zánik čiernej diery. No tento proces trvá veľmi dlho, asi 1060 rokov.

img

Červie diery alebo cestovanie v čase a priestore

Ak sú čierne diery hlboké priepasti časopriestoru, tak aké sú ich konce? Vraj sú špicaté, až s bodovým ukončením. Ak by sa takéto konce čiernych dier spojili, vznikol by akýsi tunel. Červia diera, ktorá by spájala dve čierne diery. So záchranným prstencom by sme tak mohli cestovať z jednej čiernej diery do druhej. Umožnilo by nám to cestovať v čase a priestore. Snáď by nás mohla doviesť aj do úplne iného vesmíru. No nemôžeme si zabudnúť náš záchranný prstenec.

img