naspäť k zoznamu akcií

Beánia chemikov 2015 - Ako bolo?

Ako každý rok, aj tento rok bolo nám, študentom FCHPT, umožnené vyjašiť sa v oblekoch a šatách. Celá akcia, ako je známe, sa volá beánia a tento rok oslavovala také menšie jubileum. Beánia chemikov sa totiž dožila svojho pätnásteho ročníka. Ja by som chcel vám, čitateľom nášho časopisu, trošku ozrejmiť, ako to na danej akcii vyzeralo.

Ozrejmovať to budem viac-menej z vlastného pohľadu a osobne budem aj kus porovnávať s minuloročnou beániou. Čo sa mňa týka, tento rok som nešiel na beániu v menšej skupinke, ale v horde možno desiatich spolužiakov. Ako to už ale na týchto akciách býva pekným zvykom, človek postretáva aj ľudí mimo dohodnutej zostavy a tak sa občas stane, že sa zabaví aj pri šiestich iných stoloch. Každopádne čo sa tohto týka, bola beánia oveľa lepšou akciou ako minulý rok...

Teraz by som radšej prešiel k samotnej beánii. Ťažko budem opisovať všetko a dopodrobna, po prvé preto, lebo nie všade sa mi podarilo byť a nie všetko moje oči zachytili a čiastočne aj preto, lebo som tiež len študent a trošku som si vypil, čo malo za následok nejaké tie výpadky z predom nastaveného programu. Beánia mala oficiálne začať o 18:00 (aspoň na vstupenke to tak bolo napísané). Naša tlupa však začala trošku neskôr o cca 18:30 ZULU. Úprimne neviem, či treba opisovať príhovory všetkých dôležitých zúčastnených, jednoducho príhovory sú zvyčajne vždy rovnaké a nedá sa im čo vytknúť alebo ich nejak extra obdivovať.

Teda radšej by som prešiel rovno k večeri. Tu je mi tiež zaťažko hodnotiť jedlo a obsluhu. Obsluha sa snažila, ako len mohla a ako jej priestory umožňovali, čiže aj keď to občas vyzeralo na veľmi pomalú obsluhu, každý si musel povedať, že sme všetci len ľudia. Čo sa jedla týka, nie som gurmán a ani nejaký erudovaný kritik typu Peter Justin Topoľský. Som len študent bývajúci na internáte, čiže moje chuťové poháriky znesú mnoho a jedlo na beánii nebolo z môjho hľadiska zlé, ale nemôžem hovoriť za všetkých (istotne sa objavili aj ľudia, čo očakávali miesto kuracieho rezňa na prírodno s ryžou a zemiakmi nejaké tie žirafie krky a kaviár). Osobne sa mi ale páčilo, že počas jedla hrala v pozadí celkom príjemná hudba a to oceňujem.

Ďalším dôležitým aspektom celého večera bol moderátor. Zatiaľ čo minulý rok sa tejto role celkom obstojne zhostil Sajfa, tento rok ho vystriedal Andrej Bičan. Osobne mi nie je sympatický ani jeden z dotyčných, ale svoju prácu si odviedli veľmi dobre. Obaja sú, ako je známe, dosť šialení, ale to k takejto akcii proste patrí.

Azda najdôležitejším aspektom celého večera bola zábava, o ktorú sa postarali kapely INEKAFE a MALALATA. INEKAFE sú na slovenskej scéne známym pojmom a zárukou veľmi dobre hudby, na ktorú sa dá vyjašiť, vyskákať a na ktorú sa dá spoľahnúť aj v tom ohľade, že človek dokáže texty zaspievať aj pod parou. Ako bolo na parkete vidieť, táto stálica slovenskej hudobnej scény nesklamala aj napriek svojim rokom. Ľudia sa bavili a všetci boli spokojní. MALALATA sa tiež postarala o veľmi dobrý koncert a ľudia nemuseli ľutovať, že na ňu ostali. O zábavu bolo postarané aj vďaka hudobníkom, ktorí hrali na ľudovú nôtu v Propagande.

Za pripomienku stojí aj tombola. Veľmi chválim ceny, ktoré boli vybrané veľmi dobre, aj keď vzhľadom k nedávnym udalostiam bol najmenší záujem o druhú cenu (zájazd do Paríža). Každopádne sklamaný som bol preto, lebo v tombolách nemám šťastie ani na najmenšie ceny, ale šťastie raz aj na blázna ako ja skočí.

Ak si inak myslíte, že na Garde to v deň beánie žije len na samotnej akcii, mýlite sa. Rovnako známe ako beánie sú aj antibeánie. Nedá mi nespomenúť mecheche akcie, ktoré sa odohrávajú najmä na kuchynkách. Osobne si myslím, že veľakrát je na takých akciách väčšia zábava ako na samotnej beánii (predsa, človek sa nemusí nahodiť do gala a atmosféra je uvoľnenejšia).

Záverom chcem dodať, že všetci sa museli dobre baviť, či už na beánii alebo mimo nej. Zúčastneným patrí vďaka za bohatú účasť a organizátorom vďaka za udatné popasovanie sa s problémami spojenými s organizáciou.

A pamätajte, ak si myslíte, že ste to na beánii prehnali, spomeňte si na slová klasika: Kto sa ráno nehanbí, ten sa večer nebavil.

naspäť k zoznamu akcií